Restaureerimislaager 2016

1.-14. augustini on Tartus Aleksandri 41 hoone juures restaureerimislaager, kus saab õppida vundamendi- ja palgitöid ning akende ja aknaluukide restaureerimist.

Säästva renoveerimise infokeskuse Tartu ühendus korraldab augusti alguses kahenädalase restaureerimislaagri, mille jooksul on võimalus omandada praktilisi oskusi palkhoone restaureerimise kohta. Laagris osalejal on võimalik valida kolme põhiteema vahel.
1. Vundamenditööd. Juhendab Andrus Zirkel.
2. Palgitööd. Juhendavad Jüri Reemann ja Vahur Saarnits.
3. Akende ja aknaluukide restaureerimine. Juhendab Kersti Siim.
Iga laagris osaleja omandab oskused ja pädevuse eelkõige enda valitud grupis, kuid põhitõed õpitakse selgeks ka teiste tööde kohta. Lisaks praktilisele restaureerimistööle ja -õppele objektil on kavas ka loengud ja ühiskülastused. Laager on mõeldud nii algajale restaureerimishuvilisele kui ka teadjamale entusiastile.

Vaata laagri kava.

Toimumise koht: Aleksandri tn 41, Tartu linn.
Osalustasu: 30 eurot (kuni mai lõpuni), alates juunist 40 eurot. Laagris osalemise soovist anna teada aadressil restaureerimiskeskus@srik.ee. Laagris osalemise kinnitamiseks palun kanda osalustasu a/a: EE642200221026048346 (Swedbank) MTÜ Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühendus. Selgitusse märkida: Restaureerimislaager, osalustasu. Kui teavitate laagris mitteosalemisest hiljemalt 18. juuliks, tagastame osalustasu.
Ööbimine: Soovi korral organiseeritakse lisatasu eest ööbimine laagri korraldajate poolt.
Toitlustus: Lõuna toimub objektil. Soovi korral võib lõunasöögi endale ise kaasa pakkida. Kindlasti organiseerime laagrimeeskonnaga lõunaks sooja toidu kohapeale nende jaoks, kes seda soovivad. Toidurahaks palume sel juhul arvestada ca 3-5 eur päev. Laagri toimumise ajal on kõigile osalejatele kohapeal tee, kohv ja vesi.

Palgitööd Aleksandri 41 juures oktoobris 2014
Aken Aleksandri 41 hoovipoolsel trepikojal (illustratiivne foto)

Taastatud vundamendinurk Aleksandri 41 juures


Huvi korral kirjuta aadressile restaureerimiskeskus@srik.ee või helista telefonil: 5383 8119 (laagri projektijuht Kersti).

LAAGRIJUHT: Kristjan Bachman. Sündinud 25.07.1977 Helmes Valgamaal.
Meie laagrijuht Kristjan on üle kahekümne aastase töökogemusega puidurestaureerimise praktik. Ta on lõpetanud 1996. aastal Tartu Kunstikooli mööbli restaureerimise ja disaini erialal ning 2009. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli restaureerimise suunal. Kristjan on tegevjuht restaureerimisettevõttes Babach OÜ. Ühtlasi õpetab ta Tartu Kõrgema Kunstikooli restaureerimissuuna tudengeid. Alates 2009. aastast kuulub Kristjan Eesti Konservaatorite Ühingusse ning hetkel on tal käsil magistritöö koostamine teemal "Ruhnu mööbli eripära ja tehnoloogilise uuendamise võimaluste uurimine". Kristjanist saab meie laagriseltskonna tugi, kelle poole võib alati kõikvõimalike laagrit puudutavate küsimuste korral pöörduda.

PROJEKTIJUHT JA JUHENDAJA: Kersti Siim
Sündinud 02.06.1984 Võrumaal
Kersti on restaureerimisvaldkonnaga sina peal olnud ligi 15 aastat. 2007. aastal lõpetas ta Tartu Kõrgema Kunstikooli mööbli restaureerimise eriala. Lisaks mööblile pakuvad restaureerimisalaseid väljakutseid ka hoonete erinevad detailid, peamiselt uksed ja aknad. Alates 2013. aastast töötab Kersti Muinsuskaitseametis Võrumaa vaneminspektorina.
Kersti juhendada on akende ja aknaluukide restaureerimise laagrigrupi töö.

JUHENDAJA Vahur Saarnits. Sündinud 28. aprillil 1970 Tartu linnas. Restaureerimisvaldkonnaga on Vahur seotud olnud ligi 20 aastat. Pool sellest ajast on ta tegelenud palkmaja ehitusega. Kõige huvitavamaks ning suuremaks tööks peab Vahur Issaku karjamõisa restaureerimist. Viimastel aastatel on ta peamiselt spetsialiseerunud vanade hoonete alumiste palkide vahetamisele.

JUHENDAJA Jüri Reemann. Sündinud 24. oktoobril 1975. Jüri on restaureerimise ja renoveerimise teemadega tegelenud juba paarikümmend aastat, peamistelt siis puitehitiste konstruktsioonide ja detailidega Tartu puitasumites. Jüri on see inimene, kes tunneb Aleksandri maja hingeelu läbi ja lõhki ning kelle abil on seal juba ühtteist korda saadetud. Vahuri ning Jüri vedada jääb palgitööde grupi tegemised.


JUHENDAJA Andrus Zirkel. Sündinud 27. veebruaril 1968 Paides. Restaureerimisvaldkonnas tegev olnud 1992. aastast alates. Valdavalt peab ta end iseõppijaks. Lisaks looduskivile tegeleb ta veel kipsornamentika taastamise, valmistamise ja paigaldusega ning betooni restaureerimisega. Andrus oli Tartu Restauraatorite klubi liige aastatel 1993 kuni 2000, hetkel ettevõtte Trebinet OÜ juhatuse liige. Andruse juhendamisel toimub vundamenditööde grupi tegevus.

Description of a restoration camp in English.

Laagri toimumist toetavad Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kultuurkapital ja Kohaliku omaalgatuse programm.